سلام

مدتی بود که پرشين بلاگ از کار افتاده بود ... حالا هم مدتی است که من احساس خستگی می کنم . نمی دونم بايد شرح کدوم کتاب رو بنويسم . از شما خواستم که بگيد اما خبری نشد . البته هنوز هم منتظرم . حتما خبر دارين که عباس عبدی هم دستگير شد . ..
بزن باران خدا بازيچه ای شد که با آن کسب ننگ و نام کردند ...
امروز نمی خواهم کتابی معرفی کنم بلکه می خواهم یه کم را جع به سنت و مدرنیته بنویسم .
بای بسم الله
امروز جهان در دوره ای بسر می برد که از هر لحاظ با گذشته آن فاصله گرفته است . در این بین هر حکومتی وظیفه دارد که با طرفداری یا مخالفت با این جریان(حرکت به سوی مدرن گرایی ) جهت گیری خویش را آشکار سازد. در دوران پیش از انقلاب شاه حرکت به سوی مدرنیسم را برگزید . انتخابی بسیار درست . چون با تدبیر سیاسی می دانست که در صورت مخالفت با این جریان در آن غرق خواهد شد . اما شیوه اجرایی آن نا صحیح بود . انقلاب شاه و ملت ! ایراد آن این بود که شاه می خواست مردم کلاسیک ایران را یک شبه پست مدرن کند ! شما هم که ایرانی جماعت را بهتر از من می شناسید بر روی هر چیزی پا فشاری کنید به عکس آن عمل می کند ؛ که این هم بر می گردد به حماقت نوع بشر؛ نمونه آن را در کشف حجاب داریم شاه چادر از سر کشید و زن ها چاقچور را محکمتر بستند!
بله همین موضوع باعث شد که انقلاب شاه و ملت به نتیجه نرسد و خیل مردم ایران آن را پس بزند . همین عامل باعث شکل گیری جریان انقلاب اسلامی شد. چون مردم ایران که از مدرن گرایی بیزار شده بودند به سوی آرمان های سنتی و کلاسیک خود به رهبری آیت الله خمینی بازگشتند . پس از انقلاب ججمهوری اسلامی که بر پایه سنت گرایی خلق شده بود بر ارزش های سنتی تاکید کرد . گرچه از حق نباید گذشت که پس از مدتی به این نتیجه رسید که باید جهت کارش را عوض کند . اما دیگر دیر شده بود . مردم ایران به تبع همان خصلت دیرینه این بار به سوی مدرنیسم گرایش پیدا کرده بودند و نسل جدید تنها به ارزش های نوین احترام می گذاشت . پس جوانان مدرن به نوعی در برابر حاکمیت سنتی قرار گرفتند . اما مذهب در کدام طرف قرار داشت؟ سنت یا مدرنیته؟ روحانیون به عنوان ابزار اصلی تبلیغ دین عموما چهره ای خشک و سنتی از دین ارایه کردند . این مطلب باعث شد که دین هم به اشتباه در جبهه مخالف قرار بگیرد و علت اصلی فرار جوانان از دین هم همین موضوع است .
اما آیا کسی بر این نکته واقف است که جریان جهانی مدرنیته همه سنت ها را در خود ذوب خواهد کرد؟ در این میان دین نیز قربانی این بلوای سیاه خواهد شد و اگر جریان کنونی ادامه یابد به جرات می توان گفت که ۱۰۰ سال دیگر واقعیتی به نام دین وجود نخواهد داشت .
پس نوبت ماست تا با ارایه چهره ای نوین از دین اسلام ارایه دهیم و از غرق شدن آن جلوگیری کنیم . به خدا دین اسلام آنی نیست که امروز شما می بینید .
دست حق یارتان
ـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ
* استفاده از این مطلب با ذکر منبع بلا مانع است .
* هر کس این نوشته را خواند خواهشمندم در باره آن نظر دهد .
* شما بگویید که من چه کتابی را معرفی کنم؟

/ 4 نظر / 10 بازدید
پروين

واقعا فكر مىكنى دين اسلام اين نيست كه مىبينيم مىدانى ماركسيست ها هم همين را مىگفتند وقتى از آنها انتقاد مىكردند. بشر كلا نمىتواند در چهارچوب يك مرام يا انديشه بسته خود را زندانى كند. دليلش هم همين تغييرات كنونىست كه مىبينى/ پيروز باشيد.

پروين

در رابطه با مسئله دين و ساختار تفكر ايرانى كتاب درخششهاى تيره از آقاى آرامش دوستدار را معرفى مىكنم. البته اين كتاب در ايران چاپ نشده اما خواندنى ست

من و ويرجينيا

كتاب دار محبوب ما... يك كم بيشتر بنويس تو كه اين قدر خوب مي تواني...

كرم كتاب

سلام كتاب خاطرات جعفر بى‌مخ را خوانده‌اى؟ چطور است؟ ارزش خريدن دارد؟ چندين ناشر آن را چاپ كردند، كدوم بهتر است؟ كدوم كم سانسور تر است؟